معرفی وب سایتهای دانلود مدل های آماده پرینت (STL) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

استفاده از پرینترهای سه بعدی بصورت انفجاری در حال افزایش می باشد و هر روزه به تعداد مشتریان این دستگاه ها افزوده می شود و همچنین شرکت های زیادی در حال طراحی، ساخت و عرضه پرینترهای سه بعدی می باشند. ولی می بایست توجه داشته باشید که تنها با خرید یک عدد پرینتر نمی توانید قطعات مورد نیاز خود پرینت نمائید و می بایست مواد اولیه مورد نیاز را تهیه و همچنین دانش پرینت گرفتن را کسب نمائید. علاوه بر تمامی مواد مورد نیاز برای یک پرینت، کاربر نیازمند طراحی مدل خود در یکی از نرم افزارهای سه بعدی سازی مانند SOLIDWORKS، CATIA و RHINO و غیره و تبدیل آن به فایل قابل پرینت که معمولاً فایلی با پسوند STL و یا OBJ می باشد است.

در صورتیکه کاربر آشنایی با نرم افزارهای طراحی سه بعدی آشنایی داشته باشد می تواند طرح، مدل و یا ایده خود را در داخل نرم افزار طراحی نموده و سپس آن را پرینت نماید ولی چنانچه کاربر هیچ آشنایی با نرم افزارهای سه بعدی سازی ندارد و یا در حال فراگیری نحوه کارکرد با نرم افزار طراحی سه بعدی است می تواند از وب سایتهای که مربوط به اشتراک گذاری رایگان فایلهای قابل پرینت سه بعدی است استفاده نموده و بتواند از پرینتر سه بعدی خود استفاده نموده و کسب تجربه نماید. این وب سایتها پر از طرح های آماده پرینت است و کاربر می تواند طرح مورد نظر خود را از میان هزاران طرح قابل پرینت جستجو کرده و سپس دانلود نماید و در نهایت آن را در سایز مورد نظر پرینت نماید. در زیر به بررسی تعدادی از وب سایتهای اشتراک گذاری فایل های قابل پرینت پرداخته و نحوه کارکرد و دانلود فایل از این وب سایتها بطور مختصر آموزش داده می شود.

1- وب سایت Thingiverse

وب سایت Thingiverse وب سایتی است که توسط یکی از تولید کننده های پرینتر سه بعدی معروف به Makerbot ساخته شده و اداره می شود. این وب سایت به کاربر این اجازه را می دهد که فایل های قابل پرینت توسط پرینتر سه بعدی را به رایگان به اشتراک گذاشته و یا دانلود نماید. این وب سایت در بین کاربران پرینتر سه بعدی بسیار محبوب می باشد و هر روزه هزاران فایل قابل پرینت توسط کاربران این وب سایت به اشتراک گذاشته می شود. چنانچه به دنبال یک طرح آماده پرینت می باشید این وب سایت اولین جایی می باشد که می بایست ان را چک نمائید. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی http://www.thingiverse.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت مشابه شکل زیر می باشد:

چنانچه طرحی مدل نظر شما می باشد می توانید نام آن را مطابق شکل زیر در قسمت جستجو وارد نموده (برای مثال Apple) و آن را جستجو نمائید.

و سپس از بین طرح های جستجو شده طرح مورد نظر خود را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک نمائید.

جهت دانلود طرح مورد نظر خود بر روی آن کلیک کرده و وارد صفحه مربوط به آن طرح خواهید شد. جهت دانلود فایل مربوطه بر روی آیکون آبی رنگ دانلود کلیک نمائید.

صفحه به طور اتوماتیک پائین رفته و آیکون جدیدی مطابق شکل زیر ظاهر می گردد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمائید مشخصات سایز فایل در زیر آیکون آبی رنگ مربوط به دانلود فایل نمایش داده شده است. جهت دانلود بر روی آیکون آبی رنگ دانلود کلیک نموده و فایل را دانلود نمائید. توجه نمائید مه فایل دانلود شده یک فایل فشرده شده (Zip file) خواهد بود.

همچنین باید ذکر شود که می توانید در بین طرح های آماده پرینت که به روز و آپدیت می باشد نیز کندوکاو نماید. جهت این کار می توانید در صفحه اصلی وب سایت و مطابق شکل زیر بر روی گزینه See more کلیک نمائید.

بدین ترتیب می توانید از بین طرح های آماده پرینت (شکل زیر)، فایلی را انتخاب کرده و آن را دانلود و سپس در اندازه دلخواه پرینت نمائید. توجه داشته باشید که با پائین رفتن در این صفحه طرح های جدیدتری ظاهر و قابل دسترسی خواهند بود.

2- وب سایت YouMagine

این وب سایت نیز مثل وب سایت Thingiverse توسط یک شرکت تولید کننده پرینتر سه بعدی (پرینتر سه بعدی Ultimaker) ساخته شده و اداره می شود. هر چند که این وب سایتد سال 2013 راه اندازی شده است و نسبت به وب سایت Thingiverse تازه تر می باشد ولی پر و مملو از طرح های جالب آماده پرینت می باشد. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی https://www.youmagine.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت مشابه شکل زیر می باشد:

چنانچه طرحی مدل نظر شما می باشد می توانید نام آن را در قسمت جستجو و مطابق شکل زیر وارد نموده (برای مثال Gear) و آن را جستجو نمائید.

و سپس از بین طرح های جستجو شده طرح مورد نظر خود را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک نمائید.

با کلیک کردن بر روی طرح مورد نظر وارد صفحه آن طرح شده و جهت دانلود طرح مورد نظر مطابق شکل زیر بر روی آیکون آبی رنگ download کلیک نمائید.

بدین ترتیب فایل مورد نظر شروع به دانلود شدن می کند. چنانچه می خواهید در بین طرح های موجود کندوکاش نمائید می توانید در پائین صفحه اصلی و مطابق شکل زیر بر روی آیکون آبی رنگ See more designs کلیک نمائید.

3- وب سایت Cubify

این وب سایت جهت مشتریان پرینترهای سری Cube و توسط شرکت 3D systems طراحی و راه اندازی شده است. بیشتر فعالیت وب سایت مربوط به ارائه روشهای فروش قطعات پرینت شده سه بعدی و همچنین فایلهای آماده پرینت می باشد و علاوه بر این خدمات طرحای جالب قابل پرینت رایگانی نیز ارائه می دهد. یکی از قسمتهای جالب این وب سایت مربوط به کودکان می باشد و به آنها کمک می کند تا بتوانند با استفاده از اپیلیکشن های اینترنتی کسب و کار راه اندازی نمایند. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی http://cubify.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت مشابه شکل زیر می باشد:

جهت جستجوی طرح مورد نظر خود می­توانید مطابق شکل زیر از آیکون جستجو که در سمت راست صفحه تعبیه شده است استفاده نمائید.

همچنین می توانید از دسته بندی هایی که در بالای صفحه وب سایت تعبیه شده است موضوع مورد علاقه خود را انتخاب نموده و در بین طرح های موجود به جستجو بپردازید. توجه داشته باشید که برخی از طرح های جهت فروش ارائه شده اند.

4- وب سایت GrabCAD

هدف از راه اندازی این وب سایت کمک به مهندسان و طراحان صنعتی جهت طراحی سریعتر محصولات بود و نحوه کارکرد آن به اینگونه است که طرح های آماده را در اختیار طراحان قرار می دهد تا آنها در طراحی های خود از آنها استفاده نمایند. هر چند که این وب سایت جهت طراحی و به اشتراک گذاری فایلهای CAD می باشد ولی در زمینه پرینتر سه بعدی نیز فعالیتهایی داشته است و شما می توانید از میلیونها طرح که توسط میلیونها مهندس طراحی شده اند استفاده نمائید. جهت استفاده از این وب سایت می بایست در آن ثبت نام نمائید و با توجه به تعداد طرح های موجود در این وب سایت، ثبت نام کردن در این وب سایت ارزش صرف کردن وقت صرف کردن دارد. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی https://grabcad.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت مشابه شکل زیر می باشد:

جهت ثبت نام در این وب سایت مطابق شکل زیر بر روی آیکون Login کلیک نموده و مراحل ثبت نام را دنبال نمائید.

بعد از ثبت نام مطابق شکل زیر نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و وارد وب سایت شوید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمائید امکان وارد شدن به وب سایت از طریق اکانت Facebook، LinkedIn و Google نیز وجود دارد.

بعد از وارد شدن به حساب کاربری خود می توانید مطابق شکل زیر طرح مورد نظر خود را (مثلاً Tractor) از بین میلیونها طرح جستجو کرده و بیابید.

جهت دانلود نمودن طرح مورد نظر خود بر روی آن کلیک نموده و وارد صفحه مربوط به آن طرح شوید و مطابق شکل زیربر روی آیکون قرمز رنگ Download All کلیک نمائید. دانلود به طور اتوماتیک شروع خواهد شد.

5- وب سایت DEFCAD

این وب سایت هنوز در مرحله تست و آزمایش می باشد و نسخه کامل آن نیز به زودی ارائه خواهد شد. این وب سایت به عنوان موتور جستجوی فایلهای سه بعدی آماده پرینت فعالیت می نماید و همچنین صفحه هایی جهت سوال و پرسش نیز در آن تعبیه شده است. با استفاده از این وب سایت می توانید طرح مورد نظر خود را در بین هزاران وب سایت ارائه کننده فایلهای قابل پرینت سه بعدی جستجو کرده و از جستجوی تک به تک سایتها رهایی یابید. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی https://defcad.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت به صورت زیر می باشد:

در این وب سایت نیز می توانید مطابق وب سایتهای قبلی طرح خود را جستجو کرده و آن را دانلود نمائید.

6- وب سایت Bid3r

این وب سایتیک به عنوان یک شبکه مجازی پرینت سه بعدی فعالیت می نماید و توسط علاقه مندان پرینترهای سه بعدی در حال استفاده و گسترش می باشد. در این وب سایت، طرح ها توسط کاربران امتیاز دهی می شوند و طرح هایی که بالاترین امتیاز را دارند به بالای صفحه اول آمده و قابل دسترسی می باشند. این وب سایت نیز همانند سایت Thingiverse و Youmagine مملو از طرح های آماده پرینت می باشد. جهت دسترسی و استفاده از این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی http://www.bld3r.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت به صورت زیر می باشد.

جهت جستجو بین طرح های آماده پرینت می توانید از ابزار جستجو که در بالا و وسط نوار ابزار تعبیه شده است استفاده نمائید و همچنین می توانید طرح های موجود در سایت که به ترتیب امتیاز گرفته شده لیست شده اند را بررسی نموده و در صورت علاقه آنها را دانلود نمائید.

7- وب سایت Google Custom

وب سایتهای ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی و به اشتراک گذاری فایلهای پرینت سه بعدی در حال افزایش و گسترش می باشند و زمان بسیار زیادی نیاز است تا بتوانید همه وب سایتهای مربوط به پرینت سه بعدی را جستجو نمائید. جهت جلوگیری از این کار می توانید از خود وب سایت Google برای این کار استفاده نمائید. Google این امکان را برای کاربران پرینت سه بعدی فراهم نموده است که بتوانند در بین وب سایتها جستجو نمایند. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی https://www.google.com/cse/home?cx=005812304202375195153:4fy5nsen-54 استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت مطابق شکل زیر می باشد:

جهت استفاده از این موتور جستجو تنها کافیست نام مدل خود را وارد نموده و از بین نتایج جستجو طرح مورد علاقه خود را یافته و به وب سایت مربوطه بروید و آن را دانلود نمائید.

8- وب سایت Yeggi

یکی دیگر از موتورهای جستجوی فایلهای پرینتر سه بعدی وب سایت Yeggi می باشد که در بین کاربران پرینترهای سه بعدی طرفداران زیادی دارد و همچنین می توان گفت که این موتور جستجو بسیار قدرتمند می باشد. علاوه بر امکان جستجو در این وب سایت، این امکان نیز فراهم شده است که شما بتوانید طرح های پر طرفدار که توسط کاربران دیگر و به تازگی جستجو و دانلود شده اند ببینید. جهت دسترسی به این وب سایت می توانید از آدرس اینترنتی http://www.yeggi.com استفاده نمائید. صفحه اول این وب سایت مشابه شکل زیر می باشد.

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست